Вивчення виборчого процесу є вкрай важливим завданням, особливо якщо згадати останні вибори Президента України і всі події, які повязані з ними. Виборчий процес -- це здійснення суб'єктами, визначе-ними Законом, виборчих процедур, передбачених ним.
Виборчий процес включає такі етапи: складання списків виборців; утворення одномандатних округів; утворення виборчих комісій; висування та реєстрація кандидатів у депутати, вклю-чених до виборчих списків партій (блоків) багатомандатного округу, проведення передвиборної агітації; голосування; підрахунок голосів виборців та встановлення підсум-ків голосування і результатів виборів депутатів; реєстрація обраних депутатів. Виборчий процес завершується офіційним оприлюднен-ням Центральною виборчою комісією результатів виборів де-путатів.
Вибори -- один з найдавніших інститутів конституцій-ного права, який широко використовувався у Стародавній Гре-ції, Римі, а згодом у XVI-XIX ст. У широкому розумінні -- це техніка голосування, яка використовується в галузі публічного і приватного права для визначення, хто буде обраний до складу відповідних держав-них органів або буде заміщати певну посаду. У вузькому розумінні -- це голосування громадян, які проживають на певних територіях за кандидатур, що вису-нуті до складу представницького органу або на заміщення певної посади. Що стосується конституційного права, то вибори є інсти-тутом цієї галузі права, зміст якого складається з сукупності відповідних норм Конституції України та законів про вибори народних депутатів, депутатів місцевих рад і сільських, се-лищних та місцевих голів, а також Президента України. Отже, конституційно-правовий інститут виборів -- це сукупність норм цієї галузі, які регулюють процес обрання кандидатів у представницькі органи і на вибор-ні посади. В даній роботі будуть досліджуватися всі процеси та правові норми регулювання виборчого процесу в Україні.
1. ВИБОРИ В УКРАЇНІ
1.1. Поняття про вибори, вибори за конституційним правом
Вибори -- один з найдавніших інститутів конституцій-ного права, який широко використовувався у Стародавній Гре-ції, Римі, а згодом у XVI-XIX ст.
У широкому розумінні -- це техніка голосування, яка використовується в галузі публічного і приватного права для визначення, хто буде обраний до складу відповідних держав-них органів або буде заміщати певну посаду.
У вузькому розумінні -- це голосування громадян, які проживають на певних територіях за кандидатур, що вису-нуті до складу представницького органу або на заміщення певної посади.
Що стосується конституційного права, то вибори є інсти-тутом цієї галузі права, зміст якого складається з сукупності відповідних норм Конституції України та законів про вибори народних депутатів, депутатів місцевих рад і сільських, се-лищних та місцевих голів, а також Президента України
Отже, конституційно-правовий інститут виборів -- це сукупність норм цієї галузі, які регулюють процес обрання кандидатів у представницькі органи і на вибор-ні посади.
Вибори за конституційним правом можна класифікувати залежно:
* від територіальних меж їх проведення на:
- загальнонаціональні;
- регіональні.
* Від виду органу або посадової особи на:
- парламентські;
- президентські;
- муніципальні;
- вибори суддів.
* Від способу волевиявлення виборців на:
- прямі вибори, які передбачають безпосередній тип голосування, тобто безпосереднє вираження виборцем власно-го ставлення до висунутих кандидатур;
- непрямі вибори, за яких між виборцями і кандидата-ми існує проміжна ланка, що опосередковує волю виборців.
У свою чергу непрямі вибори поділяються на два види:
- побічні (непрямі) вибори, за яких виборці шляхом голосування формують колегію виборців, яка збирається один раз, щоб визначити особу або осіб, які будуть заступа-ти виборні посади.
Найпоширеніший цей вид виборів у США.
У процесі їх організації і проведення розрізняють такі етапи: фінансування кандидатів; проведення попередніх ви-борів (праймеріс), що збираються в одному зі штатів, а зго-дом -- у конвентах політичних партій штатів, на їх з'їздах, на яких обираються виборщики; голосування виборщиків щодо відповідного кандидата;
- багатоступеневі вибори, при проведенні яких вираз-ником волі виборців виступає постійно діючий представниць-кий орган або одна з його палат, до компетенції яких входить обрання іншого органу або посадової особи. Цей вид виборів застосовувався в СРСР з 1924 по 1936 pp. [5, c.107]